Narzędzia dla webmasterów

Globalizacja powoduje, że warunkiem sukcesu i rozwoju firmy jest funkcjonowanie w Internecie. Podstawą jest strona internetowa i aktywność na portalach społecznościowych jak Facebook czy Twitter.

Strona internetowa

Dobra strona internetowa to podstawa. Jej tworzeniem zajmuje się webmaster, który powinien nie tylko znać języki programowania, ale także umieć wykorzystywać wiele różnorodnych programów do obróbki grafiki, tekstu, kodowania stron, pozycjonowania. Najważniejszą kwestią jest stworzenie strony, której zawartość zostanie wysoko oceniona przez wyszukiwarkę.

Cechy dobrej strony:

• wysoka wartość merytoryczna – teksty przynoszące czytelnikowi wartość dodaną, posegregowane, łatwe do znalezienia,
• ciekawa grafika – wykorzystanie najnowszych technologii, grafika nie obciążająca strony, filmy instruktażowe, poradniki,
• dialog z klientem – FAQ, blogi, artykuły tematyczne,
• prosta i czytelna nawigacja.

To tylko najważniejsze elementy. Twórca strony musi uwzględnić ich znacznie więcej, ale pomocne będą mu narzędzia dla webmasterów. Dzięki nim może poprawnie ustawić kod HTML, wygenerować hasła, określić meta znaczniki itp. Szeroki wybór narzędzi dla webmasterów oferuje Google. Ułatwiają one dopasowanie strony do wymagań tej największej wyszukiwarki.

Bardzo często zdarza się, że webmaster po stworzeniu strony zostaje jej administratorem (aktualizuje stronę) i pozycjonerem. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ webmaster i tak tworzy stronę pod kątem wyszukiwarki i jej wymagań.